From freedom to art

by Meet The Ambient

supported by
/
  • Streaming + Download

    Includes unlimited streaming via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.

      3 PLN  or more

     

about

Utwór stworzony w ramach obchodów 25-lecia kwartalnika literackiego FA-art.

Początki kwartalnika literackiego „FA-art" sięgają roku 1987 i są związane z działalnością grupy osób, która zdecydowawszy się na podjęcie nielegalnej, ale „naziemnej" działalności, stworzyła górnośląską część Ruchu „Wolność i Pokój" (WiP) oraz Śląski Ruch Ekologiczny (ŚRE).

Grupa ta podjęła wiele inicjatyw wydawniczych oraz organizowała manifestacje i akcje protestacyjne. Tworzyli ją poloniści, socjologowie i prawnicy, należący do środowiska Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a spotykający się w schronisku studenckim Szczytówka, m.in.: Wojtek G. Jaroń, Rinaldo Betkiewicz (pierwszy redaktor naczelny gazety), Joanna Gepfert, Jan Mazurkiewicz, Maciej Muzyczuk, Krzysztof Pióro, Jan Sieracki, Waldemar Szymczyk, Jarosław Trela, Witold Trólka (twórca opracowania graficznego pierwszego „FA-artu") i Wojciech Tuś.

Pismo z założenia funkcjonowało poza cenzurą -- za jego redagowanie groziły sankcje -- a powstało w wyniku współpracy Ruchu „Wolność i Pokój" z artystami i ówczesnymi studentami śląskiej polonistyki, m.in. Konradem Kęderem (redaktorem naczelnym pisma od drugiego numeru) i Krzysztofem Uniłowskim. Po wydrukowaniu w 1988 roku pierwszego numeru kwartalnik ewoluował w kierunku pisma studenckiego, by kilka lata później przybrać już zdecydowanie literacki charakter.

Pierwszą edycją, która wzbudziła zainteresowanie w środowisku literackim całego kraju, był wydany w podwójnej objętości numer 2-3 z roku 1993 (12-13). Od tej pory „FA-art" zdecydowanie wykroczył poza status lokalnego pisma studenckiego, stopniowo zdobywając coraz większe uznanie. Aktualnie plasuje się w ścisłej czołówce polskich czasopism literackich.

Więcej informacji:
www.stian.trafri.net
www.facebook.com/MeetTheAmbient
www.FA-art.pl/25lat

credits

released October 24, 2013
Muzyka: Sebastian Stian Pypłacz

Nagrywane od lipca do października 2013 roku w Katowicach. Wykorzystano nagrania głosów aktualnych i byłych redaktorów kwartalnika literackiego FA-art, zrealizowanych przez Sebastiana Pypłacza oraz odgłosy z demonstracji studenckich z 1988 roku z archiwum Wojciecha Jaronia.

tags

license

about

Sebastian Pypłacz Katowice, Poland

Sebastian Pypłacz to artysta nie uznający granic gatunków i dziedzin sztuki. W swoich działaniach często łączy światy literatury i muzyki, a odgłosy natury miesza z brzmieniem syntezatorów. Tworzył pod szyldami: Pan Stian, Meet The Ambient, Fantazman, Beat Beat Owl i Przekrój Smaków. ... more

contact / help

Contact Sebastian Pypłacz

Streaming and
Download help